بازی و سرگرمی کودک و نوزادبازی کردن از نیازهای ضروری کودک است و اسباب بازی وسیله ای است که از دیرباز برای کودکان تهیه شده و مورد استفاده قرار می گرفته است. اسباب بازی ها علاوه بر جنبه سرگرم کنندگی، بسته به نوع آن به پرورش و تقویت مهارت های فردی و جمعی کودک نیز کمک می نماید. از آنجایی که بخش مهمی از شخصیت هر انسانی در کودکی شکل می گیرد، استفاده از اسباب بازی های مفید و خلاقانه در شکل گیری و تثبیت شخصیت کودک از اهمیت بسزایی برخودار است و انتخاب و خرید اسباب بازی های سالم و مفید برای کودک نشان دهنده والدینی هوشمند و آینده نگر است. فروشگاه اینترنتی دلبند نیز با فراهم کردن انواع و اقسام اسباب بازی های سازنده که برای انتخاب و خرید بهتر و راحت تر به صورت ذیل دسته بندی شده اند می کوشد تا در رشد و تقویت فکر و ذهن کودک دلبند شما موثر باشد.
جدیدترین اسباب بازی ها

اسباب بازی چیست؟

اسباب بازی وسیله ای است برای بازی کردن که کودک از آن برای بازی و سرگرمی استفاده می نماید. اسباب بازی ها انواع مختلفی دارند، بعضی از آن ها وسیله ای برای سرگرمی و خلاقیت هستند و انواع دیگر آن بازی فکری و آموزشی می باشند. بازی یکی از ضرورت های لازم برای کودک است که با استفاده از اسباب بازی های مفید و سالم، خلاقیت، ذهن و فکر کودک و نوزاد رشد می یابد. با استفاده از اسباب بازی، کودک با محیط پیرامون خود ارتباط برقرار می کند و نحوه تعامل با محیط را می آموزد. حس کنجکاوی کودک در بازی پر و بال می گیرد و در بازی ارزش های اجتماعی و هنجارها را می آموزد و اعتماد به نفس بیشتری می یابد که در شکل گیری شخصیت او در آینده و بزرگسالی بسیار موثر است. کودک همچنین در حین بازی می تواند احساسات و هیجانات خود را تخلیه نماید و به این ترتیب فشار، اضطراب و استرس خود را کاهش دهد. در خلال بازی رشد اجتماعی کودک نیز تسریع می گردد و با مفاهیمی چون همکاری، دوستی، احساس مسئولیت، پیروزی و شکست آشنا می شود. لذا اسباب بازی جزء لاینفک بازی است و از دوران نوزادی تا نوجوانی می تواند تاثیر شگرفی در رشد و تحول کودکان داشته باشد و کودک را برای ورود به عرصه‌ی زندگی آماده نماید.

اسباب بازی نوزاد:

اسباب بازی های دوران نوزادی با هدف برانگیختن حواس بینایی، شنوایی و لامسه‌ی نوزاد طراحی شده اند. در این دوران، استفاده از اسباب بازی هایی که علاوه بر رشد نوزاد به هماهنگی دست و چشم او کمک می کند و همچنین اسباب بازی هایی که تعامل بیشتری بین نوزاد و والدین برقرار می کند توصیه شده است. همواره یادتان باشد در تهیه اسباب بازی های نوزادی موضوع ایمنی اسباب بازی در اولویت قرار دارد.

اسباب بازی هایی با جنس نرم و لطیف برای لمس کردن، فشردن و نگه داشتن آنها در دست هر چند در مدتی کم، اسباب بازی ها و جغجغه هایی موزیکال با صدایی آرام و ملایم به طوری که نوزاد با شنیدن صدای آنها سرش را چرخانده و سعی در گرفتن آنها دارد و همینطور اسباب بازی ها یا کتاب هایی همراه با تصاویری بزرگ و تضاد رنگی بالا به جهت برقراری تماس چشمی و دنبال کردن رنگ ها و تصاویر با چشم از جمله اسباب بازی های مناسب دوران نوزادی می باشد.
بعد از اتمام دوران نوزادی و تا قبل از پیش دبستانی، بنا به سن و علاقه‌ی کودک اسباب بازی های موزیکال، فکری، ساختنی، نقش آفرینی و کمک آموزشی مدارس به دسته بندی اسباب بازی ها اضافه می شوند.

اسباب بازی های نقش آفرینی:
اسباب بازی های نقش آفرینی نیز کودک را با مشاغل و حرفه های گوناگون آشنا می کند و کودک می تواند با کسب تجربه های جدید، استعدادهای خود را بیشتر بشناسد و در آینده انتخاب های بهتر و سازنده تری در زندگی داشته باشد. اسباب بازی های نقش آفرینی، هنری و موسیقی با هدف بهبود روابط اجتماعی و تعاملات، پرورش ذوق هنری، خلاقیت و خیال پردازی کودک، تقویت اعتماد به نفس و رشد هوش موسیقیایی و ... به رشد کودک کمک می نماید.

اسباب بازی های خلاقانه:

امروزه خلاقیت، داشتن قوه‌ی ابتکار و تحلیل منطقی، کلید موفقیت فردی انسانهاست که اگر مهارت های اجتماعی و ارتباطات موثر نیز با آن تلفیق گردد موفقیت ها دو چندان می شوند و اسباب بازی های خلاقانه می تواند در این زمینه کمک کننده باشد. اسباب بازی های خلاقانه انواعی از اسباب بازی ها هستند که علاوه بر سرگرم کردن کودک، به تحریک خلاقیت او کمک می نماید، به تخیلات کودک پر و بال می دهد و کودک را به انجام کارهای خلاقانه و مبتکرانه تشویق می نماید و نقش بسزایی در زندگی و آینده دلبندتان خواهد داشت. این نوع اسباب بازی ها کودک را برای ساعت های زیادی به خود مشغول می نماید و به کودک برای طراحی چیزهای نو و جدید کمک می کند. برای داشتن کودکی خلاق و مبتکر باید در انتخاب اسباب بازی های او دقت زیادی به خرج دهید و اسباب بازی های دلبندتان را به درستی انتخاب نمایید.

اسباب بازی های آموزشی و فکری:

یکی از ابزارهای رشد مغزی کودکان اسباب بازی های فکری می باشند. در دنیای کودکان اطلاعات زیادی توسط بازی با اسباب بازی ها از طریق حواس پنجگانه به مغز کودک سرازیر می شوند. اسباب بازی های فکری متناسب با سن هوشی (نه سن تقویمی) کودک به خوبی موجب تقویت فعالیت های مغزی کودک می شود. نورون ها و سیناپس های درون مغز که اطلاعات را پردازش می کنند در سن دو یا سه سالگی دو برابر سن بزرگسالی هستند و استفاده ی مکرر از آنها باعث تقویتشان می گردد. والدین می بایست این نکته را مد نظر داشته باشند که در اسباب بازی های فکری رسیدن به هدف منظور نبوده و روند تحلیلی و چالشی که کودک طی بازی با اسباب بازی ها با آنها مواجه شده و همچنین تجربه ای که در مهارت فکر کردن بدست می آورد حائز اهمیت است. از جمله مهارتهایی که کودک حین بازی با اسباب بازی های فکری بدست می آورد عبارتند از :

  • افزایش مهارت فکر کردن و حل مساله ( اسباب بازی های پازل ها و جورچین های چند بعدی و ...)
  • یادگیری تفکر استراتژیک و تحلیلی ( اسباب بازی های جنگا، شطرنج، بلوک آس، روبیک و ... )
  • افزایش تمرکز، دقت و سرعت عمل ( اسباب بازی های تیز بین، رنگ چین، جورواجور و ...)
  • بهبود تفکر انتزاعی و درک انطباق پذیری ( اسباب بازی های جایگذاری و مکعب های هوش و ...)

کار کودک بازی کردن است و اسباب بازی ابزار کار او. انتخاب اسباب بازی های مفید و سازنده و تناسب آن با رده سنی کودک، هوش و ذکاوت پدر و مادر را نشان می دهد. پس اگر رشد و بالندگی فکری و ذهنی کودک دلبندتان برای شما اهمیت دارد حتما اسباب بازی مناسبی برای نوزاد و کودک دلبند خود انتخاب نمایید. این روزها در بین انبوهی از اسباب بازی های پر زرق و برق و لوکس انتخاب اسباب بازی ای با کیفیت و قیمت مناسب برای مادران و پدران کاری بس دشوار و وقت گیر است و فروشگاه دلبند در این راستا بستری را فراهم نموده تا شما بتوانید انتخابی درست با قیمتی مناسب برای کودک دلبند خود داشته باشید.